W każdej podróży najważniejszy jest pierwszy krok. Pierwszy krok na ścieżce edukacyjnej ma kolosalne znaczenie dla rozwoju młodego człowieka – tak wykazały liczne badania prowadzone m.in. nad ludzkim mózgiem. Jedna z konkluzji, którą wysnuto mówi, że „im więcej stymulacji intelektualnej dziecko otrzyma w wieku czterech lat, tym bardziej rozwinięte będą części jego mózgu poświęcone językowi i poznaniu w kolejnych dziesięcioleciach jego życia, szczególnie region mózgu związany z pamięcią semantyczną, przetwarzający znaczenia słów i odpowiedzialny za ogólną wiedzę o świecie”. Warto zadbać zatem, by dziecko nie trafiło do przedszkola „przechowalni”, ale do takiego, które mu te bodźce zapewni.

Nowoczesne placówki zdają się rozumieć jak ważna jest bogata oferta programowa. Wiele z nich zapewnia w programie zajęcia z gotowania, różnorodne zajęcia plastyczne, naukę języków, terapie, zajęcia ruchowe, ale stosunkowo niewiele przedszkoli może pochwalić się posiadaniem własnego basenu.

Czy warto wybrać przedszkole z basenem?

Zdecydowanie tak! Przedszkolne baseny to miejsca przyjazne maluchom – zazwyczaj posiadają niewielkie rozmiary, niedużą głębokość, przyjemnie ciepłą wodę i wszelkie udogodnienia dla dzieci o różnych stopniach sprawności. Są doskonałym miejscem do nauki pływania. Pływanie z kolei ma wiele zalet m.in. hartuje, wspomaga rozwój fizyczny i koordynację ruchową, wpływa na prawidłową przemianę materii, uczy zdrowej rywalizacji i kształtuje charakter, odstresowuje, poprawia koncentrację i usprawnia procesy myślenia. Ale zanim dzieci poczują się jak ryby w wodzie, muszą ją „poznać”. Im wcześniej oswoją się ze zbiornikiem wodnym i wodą, im wcześniej poznają zasady zachowania nad wodą, im wcześniej otrzymają właściwe instrukcje, tym większa szansa na to, że nauczą się pływać. Przedszkole Ksawerów z basenem to duże udogodnienie dla rodziców – nie muszą nigdzie jeździć i tracić na dodatkowe zajęcia czas i pieniądze. Nawet jeśli pływanie nie stanie się pasją dziecka, to czego się nauczy i doświadczy w wieku przedszkolnym, zostanie z nim na zawsze. A kto wie? Być może zajęcia na basenie w przedszkolu ujawnią talent, który w wieku późniejszym, po oszlifowaniu, rozbłyśnie pełnym blaskiem.