Wiek przedszkolny to niezwykle intensywny okres w rozwoju człowieka. To okres, w którym dziecko wzbogaca swoje słownictwo, rozwija wyobraźnię, kreatywność i usprawnia procesy logicznego myślenia, uczy się funkcjonować w grupie i budować relacje. To okres, w którym ujawniają się zdolności matematyczne i artystyczne, zwłaszcza muzyczne i plastyczne. To okres, w którym warto zapewnić dziecku maksymalnie dobre warunki rozwoju, wsparcie i pomoc w każdej dziedzinie życia. To, co dziecko w tym okresie wyniesie, to, czego się nauczy, będzie miało wpływ na całą jego przyszłość.

Wybór placówki, w której dziecko spędzi pierwsze lata jest niezwykle istotny. Powinno to być miejsce, w którym dziecko ma możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju zajęciach, zadawania pytań, popełniania błędów, zdobywania wiedzy odpowiedniej dla danego przedziału wiekowego, odkrywania świata na różne sposoby. Taką możliwość daje przedszkole artystyczne.

Tego typu placówka to nie tylko dobra i troskliwa opieka, przyjazna atmosfera. Placówka artystyczna to przede wszystkim bogaty program umożliwiający dzieciom naukę przez zabawę. Warsztaty teatralne to zajęcia podczas których dzieci wcielają się w różne postaci, przebierają się, odgrywają scenki, a tym samym rozwijają swoją kreatywność, uczą się się współpracy w grupie, oswajają z publicznością oraz budują pewność siebie. Celem warsztatów plastycznych jest rozwój motoryki małej, pobudzenie wrażliwości, kreatywności, uwrażliwienie na piękno i estetykę. Na zajęciach muzyczno – ruchowych tj. rytmika dzieci poznają świat dźwięków, uczą się ją przeżywać, wyrażać swoje emocje i panować nad nimi. Bardzo często w programach przedszkoli artystycznych pojawiają się warsztaty kulinarne. W końcu gotowanie to też sztuka! Komponowanie nawet najprostszego dania przeradza się we wspaniała zabawę, która oprócz tego, że jest okazją do poznawania nowych smaków i nowych konsystencji jest świetną lekcją samodzielności.

Metody kształcenia wciąż się zmieniają, są poprawiane i udoskonalane, pojawiają się nowe propozycje mające na celu wsparcie rozwoju młodych ludzi i przygotowanie do życia. Warto, by placówki edukujące przedszkolaków czerpały z tej wiedzy pełnymi garściami.