Rozstępy – to przekleństwo nie tylko wielu kobiet, ale i mężczyzn. Mogą się one pojawić w wielu miejscach. Jednak najczęściej spotkamy je na udach, gdzie to lubią się dość mocno panoszyć. Od czego robią się rozstępy na udach? Czy są sposoby, dzięki którym można się ich skutecznie pozbyć? Czy może jednak jest to problem, który nie opuści nas do końca życia? W poniższym wpisie odpowiemy na te i wiele innych kluczowych pytań.

Jak wyglądają rozstępy na udach?

Opisywany problem objawia się jako charakterystyczne, wrzecionowate blizny, które ciężko pomylić z czymkolwiek innym. w początkowej fazie mają one kolor czerwony, z czasem jednak zaczynają blednąć, by w końcu przyjąć kolor zbliżony do białego.

Od czego są rozstępy na udach? Główną przyczyną podawaną przez specjalistów jest zbytnie rozciągnięcie się skóry. Może do niego dojść w trakcie ciąży, podczas zmian hormonalnych w procesie dojrzewania, w przypadku zbytniego przybrania na wadze czy w efekcie intensywnych ćwiczeń prowadzących do szybkiego zwiększenia masy naszych mięśni. Ale i osoby pozbawione tych czynników ryzyka, w tym osoby szczupłe, mogą cierpieć poprzez wspomnianą dolegliwość. Dużą rolę odgrywają tu bowiem również geny.

Jak pozbyć się rozstępów na udach?

Niestety, nie jest to wcale łatwe. Wymaga to wiele zaangażowania z naszej strony, a niekiedy także ingerencji specjalisty z zakresu medycyny estetycznej. Co na rozstępy na udach wypróbować w pierwszej kolejności? Apteczne bądź drogeryjne kremy zawierające olejki eteryczny, saponiny, garbniki, monoterpeny, flawonoidy, aminokwasy, fitosterole, koenzym Q10, związki kumarynowe, antyoksydanty i minerały takie jak selen, sptas, magnez i cynk. Ważne, by wybrany krem na rozstępy na udach posiadał złożony skład działający na problem z wielu różnych stron.

By wzmocnić działanie kosmetyku w formie kremu możemy wykonać masaż na rozstępy na udach. Idealne do niego będą specjalne rękawice które kupimy w każdej drogerii. Złuszczy ona martwy naskórek i wzmocni krążenie krwi, przez co poprawi wchłanianie kosmetyku. Taka rękawica na rozstępy ud do prawidłowego używania nie wymaga specjalistycznej wiedzy – po prostu wykonujmy nią mocne, okrężne ruchy. Zamiast kremu możesz zastosować też olejek. Idealny jest chociażby olejek kokosowy na rozstępy ud czy olejek migdałowy na rozstępy na udach. Oprócz nich specjaliści polecają tu olejki rycynowy, arganowy czy ten z awokado. Skuteczność każdego z nich będzie dobra pod warunkiem, że będziemy je stosować regularnie, najlepiej codziennie.