Paznokcie kruche, łamliwe, matowe, wyglądające po prostu nieestetycznie. Znasz to? Jeśli tak, musisz o nie pilnie zadbać. W jaki sposób? Po pierwsze i najważniejsze: niezbędne są to witaminy na paznokcie w formie tabletek bądź odżywek w lakierze, które szybko uzupełnią powstałe niedobory. Które z witamin są kluczowe dla zdrowia i pięknego wyglądu płytki paznokciowej? Od jakich zacząć suplementację?

Jakie witaminy na paznokcie?

Jeśli chcesz, by Twoje płytki paznokciowe były gładkie, mocne i mniej łamliwe, potrzebna jest Ci witamina B na paznokcie. A dokładniej cały kompleks witamin z grupy B, czyli zwłaszcza witaminy B12, B6, B2 oraz B1. Przyda Ci się on zarówno do wzmocnienia osłabionych paznokci, jak i do znacznego przyspieszenia ich naturalnego wzrostu.

A jaka witamina na paznokcie sprawi, że ich komórki będą się szybciej regenerowały oraz będą lepiej nawilżone? To witamina A która cudownie dba o gładkość paznokci, chroni przed rogowaceniem oraz wspomaga wzrost. O tym, że brakuje nam właśnie tego składnika, w pierwszej kolejności będzie świadczyła nadmierna kruchość całej płytki.

Teraz spójrzmy na witaminy na rozdwajające się paznokcie. Są to zwłaszcza witaminy C oraz D. Pierwsza z nich działa antybakteryjnie, świetnie zabezpieczając przed rozwojem stanów zapalnych w okolicy paznokci. Dzięki niej lepiej przyswajane jest też podawane oddzielnie żelazo, które ma intensywne działanie wzmacniające. Z kolei witamina D na paznokcie odpowiedzialna jest za perfekcyjne uregulowanie gospodarki wapniowej w naszym ciele. A, jak wiemy, brak wapnia wpływa na szybkie pogorszenie się stanu płytki paznokciowej.

Suplementy na paznokcie z witaminą E to te, które ochronią przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Poza tym witamina E wzmacnia naturalny płaszcz lipidowy ciała, pomaga we wzmocnieniu naczyń krwionośnych i zapewnia lepsze krążenie. Dzięki temu nasze paznokcie wyglądają lepiej i są też zdecydowanie mocniejsze.

Niemniej ważne witaminy na mocne paznokcie to witamina H znana szerzej jako biotyna lub witamina piękna. Dzięki niej problemy z łamliwością i kruchością paznokcie odchodzą do lamusa, będąc zastępowane przez paznokcie mocne i odporne na uszkodzenia. Najlepsze witaminy na paznokcie będą też zawierały witaminę PP, która odpowiada za właściwe ukrwienie i prawidłowy kolor skóry.

Jak więc widać, jest cała masa witamin dzięki którym uzyskamy efekt silnych i pięknych paznokci. Najlepiej przyjmować je wszystkie razem, w ramach jednego preparatu zawierającego odpowiednie ich proporcje.