Wielu rodziców marzy o uzdolnionym muzycznie dziecku i robi wszystko, by wesprzeć go w rozwoju swojego talentu. Nic więc dziwnego, że już od najmłodszych lat wysyłają je do szkół muzycznych, gdzie przyswajają sobie techniki i zagadnienia związane z obsługą i graniem na różnych instrumentach. Co warto kupić swoim dzieciom, by ułatwić im rozwijanie talentu muzycznego?

Zacznij jak najszybciej oswajać dziecko z instrumentami!

To prawda, że niektóre zabawki muzyczne pomagają w jak najszybszym dostrzeżeniu zainteresowania dziecka muzyką i pomagają na dłużej skupić się mu na wydawanych dźwiękach i możliwości ich kompozycji. Jednak nie ma potrzeby zbyt długo ograniczać się tylko do zabawek i warto jak najszybciej oswajać pociechę z instrumentami. Już kilkulatek w wieku przedszkolnym może zacząć obcować z instrumentami i uczyć się na nich grać. Nie ma problemów z tym, żeby trzylatkowi kupić pierwszy instrument – może nie z najwyższej półki, ale taki, którym będzie mogło się swobodnie bawić. Mogą to być dzwonki, harmonijka ustna, ukulele czy nawet skrzypce – w zależności od zainteresowania dziecka. To może być idealny wstęp do podjęcia nauki w szkole muzycznej – nauki, która będzie mu towarzyszyć przez kilka, a nawet kilkanaście kolejnych lat.

Ucz dziecko słuchać wartościowej muzyki!

Dziecko może czerpać inspirację do grania na instrumentach muzycznych i rozwijania swojego talentu m.in. słuchając muzyki. Jeśli będziesz w nim zaszczepiać miłość do muzyki i podsycać odpowiednie gusta muzyczne, to wielce prawdopodobne, że będzie chciało później uczyć się znanych sobie utworów i wykonywać je samodzielnie. Dlatego możesz swojemu dziecku kupić płyty, zwłaszcza z muzyką instrumentalną oraz porządny zestaw do słuchania – słuchawki albo zestaw stereo. Jeśli razem będziecie odsłuchiwać takie nagrania, to bardzo prawdopodobne, że zaszczepisz w nim bardzo miłe odczucia związane z daną muzyką i przekonasz do dalszych ćwiczeń.

Przede wszystkim nie naciskaj!

Pamiętaj – muzyka ma być hobby Twojego dziecka, jego własnym wyborem i czymś, co będzie mu sprawiało przyjemność. Z tego powodu nie naciskaj go do zaakceptowania Twojego stylu muzycznego czy nauki gry na ulubionym przez Ciebie instrumencie. Jeżeli pozwolisz mu swobodnie i samodzielnie rozwijać swoją pasję, to bardzo prawdopodobne, że na dobre pokocha muzykę i nie trzeba go będzie do niej zachęcać – a wbrew przeciwnie, odciągać od instrumentu, aby poświęciło choć trochę czasu innym sprawom. Z pewnością poświęcenia i kupowane sprzęty są tego warte!