Szaleństwo na różnego rodzaju diety rozpoczęło się w XX wieku. Powstało ich tysiące – miały być remedium na różne problemy, każda miała szybko działać i być tą najskuteczniejszą. Jedne zakładały wykluczenia z jadłospisu danych składników, inne nakazywały liczyć kalorie, jeszcze inne ograniczać ilość. Zdarzały się też diety dziwne (dieta widelcowa, polegająca na jedzeniu tylko tych dań, które można spożyć widelcem), a nawet zagrażające zdrowiu i życiu (Dieta Śpiącej Królewny opierająca się na zasadzie „im więcej śpisz, tym mniej jesz”). Każda z nich zyskiwała swoich zwolenników, którzy oczekiwali szybkich i natychmiastowych efektów, a najwięcej fanów, co oczywiste, miały diety reklamowane przez gwiazdy i celebrytów.

Jak to jest ze skutecznością diet?

Dieta, czyli sposób odżywiania się ustalony pod względem jakości, ilości i urozmaicenia doboru pokarmów, dostosowany do potrzeb organizmu jest skuteczna tylko, gdy spełnione są następujące warunki:

  • jest indywidualna, ułożona przez specjalistę – każdy z nas inaczej reaguje na dane składniki, w innym tempie żyje, ma inny metabolizm,
  • jest stosowana regularnie i przez wyznaczony okres czasu,
  • jest wspierana przez aktywność fizyczną.

Wielu użytkowników diet szybko się nimi zniechęca – bo trzeba poświęcić sporo czasu na zakupy i gotowanie, bo trzeba liczyć kalorie, bo trzeba być konsekwentnym i podać się rygorowi.

Czy obecnie modna i popularna dieta pudełkowa jest skuteczna?

Dieta pudełkowa, czyli dieta polegająca na doborze posiłków do potrzeb danego organizmu, przygotowaniu ich ze zdrowych składników, a następnie na dostarczeniu całego zestawu na dany dzień wyeliminowała konieczność biegania po sklepach w poszukiwaniu produktów, spędzania czasu w kuchni, liczenia. Dieta pudełkowa z dowozem umożliwia regularne spożywanie posiłków, wprowadzanie i utrwalanie dobrych nawyków żywieniowych – dzięki niej już nie trzeba w pośpiechu zapełniać żołądka niezdrowymi przekąskami i wysokoprzetworzoną żywnością.  Z dietą pudełkowa można zrealizować swoje cele – schudnąć, zbudować masę mięśniową, zadbać o prawidłowy poziom glukozy we krwi – wystarczy skonsultować się ze specjalistą i omówić  z nim swoje potrzeby i cele, zamówić odpowiednią dietę dla siebie (sportowa, wegetariańska, klasyczna, o niskim indeksie glikemicznym), regularnie ją stosować przez ustalony okres czasu i od czasu do czasu się poruszać. Pożądane efekty pojawią się na pewno i nie na chwilę, lecz na długi okres czasu.